Vitamín D

Přejít na obsah

Vitamín D

PCSTOURA
Published by Fuji v Zdravotnictví · 9 Říjen 2023
Vitamín D

Vitamin D je přitom zásadní pro imunitu, obzvlášť v době pandemie COVID-19 (aktuální zdroje dávají do souvislosti nízké hladiny vitaminu D a s vyšším rizikem těžšího průběhu onemocnění). Literatura a odborné články uvádějí, že nedostatkem vitaminu D trpí dlouhodobě 60 až 75 % české populace prakticky bez ohledu na věk.

Vitamín D se váže na buňky vrozené imunity, která aktivuje časnou protivirovou odpověď. Ta je významná jako prevence proti těžkému průběhu COVID-19 nebo i chřipce, uvedené závěry jsou již prokázány řadou odborných studií.
Vedle podstatného vlivu Vitamínu D na funkci imunitního systému, hraje vitamin D velmi důležitou roli také v udržování normálního stavu kostní tkáně, svalů a je užíván k prevenci rozvoje osteoporozy. Ukazuje se, že nedostatek vitamínu D negativně ovlivňuje i spánek. Jsou i vědecké práce, které asociují nízké hladiny vitaminu D s poklesem mentální funkce ve stáří příp. i s rozvojem demencí Alzheimerovského typu.

Pacienti s covidem mají málo vitamínu D. Virus ho může „spotřebovat“

Při covidu pomáhá vitamín D blokovat cesty, kterými virus proniká do buňky, upozorňuje Ondřej Topolčan, primář oddělení imunochemické diagnostiky Fakultní nemocnice v Plzni.
Článek
Příznivé účinky normální hladiny vitamínu D na kostní metabolismus jsou známy dlouhodobě. Teprve v poslední době se ale ukazuje, že se vitamín D uplatňuje v prevenci řady civilizačních chorob - kardiovaskulárních, nádorových i infekčních.
Podle profesora Ondřeje Topolčana, náměstka pro vědu a výzkum ve Fakultní nemocnici Plzeň, má vitamín D význam také při onemocnění covid-19.
„Ukázalo se, že je schopen blokovat některé cesty, kterými se virus dostane do buňky. Jeho normální hladina je ochranným mechanismem. O tom, že má význam, svědčí třeba doporučení Francouzské lékařské akademie z 22. května tohoto roku - vysloveně doporučují u podezřelého nakaženého na koronavirus okamžitě vyšetřit vitamín D, u pacientů nad 70 let podávat nárazově velkou dávku a u pacientů pod 70 let pravidelné dávkování 2000 mezinárodních jednotek denně.Nedostatkem vitamínu D trpí až 60 % populace. Proč je „déčko“ důležité?
Co je vitamín D a proč je tak důležitý pro dospělé a děti?
Pod pojmem vitamín D můžeme chápat skupinu velmi podobných molekul (vitamíny D1 až D5), které jsou rozpustné v tuku. Vytváří se složitými reakcemi z cholesterolu při působení slunečního záření na pokožku. Samozřejmě ho také přijímáme i v rostlinné a živočišné potravě. Velkým omylem je myslet si, že vitamín D je důležitý jen u novorozenců a malých dětí. Mnoho studií potvrdilo, že nedostatek vitamínu D v organismu se podílí na vzniku řady onemocnění, a to například kardiovaskulárního onemocnění, a dokonce i nádorového onemocnění.

Jaké jsou nejčastější zdroje vitamínu D v organismu?
Za normálních okolností, kdy je pokožka vystavena slunci (zejména v letních měsících), se v našem těle dokáže vytvořit dostatečné množství vitamínu D. V zimních měsících je potřeba vitamín D doplňovat potravou, zejména živočišného původu, jako je olej z rybích jater, maso, vaječný žloutek a mléko. Vegetariáni mají k dispozici kvasnice, kakao, kokos nebo datle. Pokud nestačí ani to, existuje mnoho preparátů s obsahem různých dávek vitamínu D.

Mnoho lidí se domnívá, že čím déle se sluníme, tím více vitamínu D se nám vytvoří. Je to pravda?
Je to pravda. Samozřejmě i tady platí určité podmínky. Dostatečný přísun vitamínu D nám zvládne zabezpečit opalování minimálně 2x do týdne, které zahrnuje tvář, ruce a záda, a to při počátečním 10 – 15 minutovém slunění bez opalovacího krému. Následně bychom měli použít ochranný faktor 15+. Takto vytvořena zásoba vitamínu D během letních měsíců nám vydrží zhruba 2 – 4 měsíce.
Proč mnoha lidem vitamín D i tak chybí?
Nedostatek vitamínu D v populaci bychom mohli nazvat i pandemií. Trpí jím okolo 60 % lidské populace. Celková hladina vitamínu D v organismu nezávisí jen na vnějších faktorech, ale i na genetice. Avšak hlavní příčinou je nedostatek slunečního záření – používání vysokých ochranných faktorů, které brání pronikání UVB záření, mnoho interiérových aktivit a vyšší věk. U seniorů nad 65 let klesá schopnost syntetizovat vitamín D až o 75 %.
Jak se projevuje nedostatek vitamínu D v organismu?
Mezi projevy nedostatku vitamínu D patří vyčerpanost a únava, časté respirační onemocnění, špatné hojení ran, bolesti kostí a zad, deprese a úbytek vlasů. Pokud pozorujeme některý z příznaků popsaných výše, měli bychom se poradit se svým lékařem nebo lékárníkem o vhodnosti doplnění vitamínu D, jako i o vhodné dávce. Úroveň vitamínu D v těle si můžete nechat otestovat například v síti laboratoří AGELLAB.

Můžeme se vitamínem D předávkovat?
Při běžné dietě určitě ne. Komplikace však mohou nastat při kombinaci předepsaných léčiv a doplňků stravy s vysokým obsahem vitamínu D. Za doporučenou dávku pro dospělé osoby se považuje ještě hodnota 100 ug/den, pro děti ve věku 1-10 let 50 ug/den a pro kojence 25 ug/den. Na rizika by měl upozornit ošetřující lékař, případně se poraďte o vhodném dávkování s odborníkem v lékárně.


There are no reviews yet.
0
0
0
0
0

Návrat na obsah