Proč musím do Ivančické nemocnice když mám blíže Brno?

Dobrý den.

Asi nejsem jediný co něco podobného zažil,ale nedá mě to a musím se podělit o svoje dojmy.
Už asi první problém je v tom,že moje bydliště je v Hrušovanech u Brna a tudíž při akutních zdravotních problémech a přivolání rychlé záchrané služby člověka vezmou a odvezou
do mnou nenáviděné Ivančické nemocnice a tam vyšetřují a vyšetřují a následně propustí domů a člověk musí vyhledat pomoc jinde.

Proč tuto nemocnici nenávidím?Měl jsem tu čest v roce 2013 kdy mě jako plícaře odvezli do Ivančic kde vyrušili MUDr.Matouškovou od sledovaní nějakého seriálu(byl to víkend),tam
jsem ztrávil 3 hodiny na kyslíku a následně byl propuštěn domu.To jsem si ještě vyslech údiv nad tím proč mě dovezli na internu a co tam semnou mají dělat.Následoval týden blouznění a jediné co mě zachránilo,že jsem si v Židlochovicích zaplatil Oxygenoterapii,ale i tak jsem se zhrouti a sám se dostavil do FN Bohunice kde jsem byl okamžitě přijat na JIP plícního oddělení.Násle­dovala další hospitalizace a po roce jsem invalida 3.stupně s CHOPN(chronická plícní nemoc).Jak mě paní doktorka poznačila do zdravotní dokumentace tak jsem pacient nadměrně zneužívající zdravotní péči,obezní(to jediné je pravda) a zralý na psychiatrii(a to jsem věčný optimista- mohou potvrdit moji známí).
Takže toto je důvod proč když někdo vysloví slovo Ivančická nemocnice(kde zřejmě pan Julínek hodně zainvestoval do vybavení a nyní se musí využít) tak mě běhá mráz po zádech.

No a příběh má pokračovaní.Moje manželka,která se vy svých 43 letech už přes 7 měsíců lečí na spoustu věcí najednou začla rudnout a popadat dech.Takže následovalo vyšetření
u praktické lékařky tady v Hrušovanech,která po změření tlaku a tepu okamžitě vypsala žádanku na vyšetření a hádejte kam?Samozřejmě do Ivančic,protože jinde dle zkušeností pacienta z Hrušovan u Brna nevezmou.No co na plat sedl jsem do auta a zavezl ji do Ivančic na moje oblíbené interní oddělení.Takže ve čtvrtek 8.1 jsme kolem 9:00 hod dotazili do nemocnice.Nás­ledovalo vyšetření RTG,CT,rozbor krve,tabletka pod jazyk,infuze atd.Následné měření tlaku a pulsu a tak pořád dokola.Přesná medikamentace mě nějak neutkvěla v paměti,ale to není ani podstatné.Tlak i puls ji vždy na chvílku klesl,ale během dvou hodin se vše opakovalo.Už to vypadalo,že ji hospitalizují,ale obrat nastal kolem 15:00 hod kdy jsem na chodbě zaslech(zřejmě primář oddělení),že už je plno a aby už sem nikoho nevozili.Během chvilky následovalo to,že manželka byla vyřešena s tím že je stabilizována a má jít domu.
V pátek si má zajít k praktické lékařce na změření tlaku a v pondělí 12.1 se opět dostavit na internu do Ivančic.Jenže už když jsme jeli domů tak mě opět rudla v autě a nebylo jí dobře.
Následovala neklidná noc a hned ráno jsem jí vezl k praktické lékařce v Hrušovanech,která ji změřila tlak a tep a hrozně se divila proč si jí nenechali v Ivančicích.Na moji žádost vystavila
žádanku na vyšetření do FN Bohunice na internu.Praktická lékařka nám ještě popřála štěstí s tím,že ze zkušenosti nám moc šancí na to že nás příjmou v Brně nedává.Tak jsem manželku naložil do auta a odvezl FN Brno.
První otázka v nemocnici nebyla co manželce je a jak se cítí(byla celá rudá a i laik by věděl,že jí je zle) ale odkud je.Po sdělení,že je z Hrušovan u Brna následovalo vysvětlování že sem nepatříme a že patříme do Ivančic.Na to jsem odpověděl,že tam jsme byli včera a jak jsme dopadli.Nakonec se slitovali a začalo měření tlaku,neurologie atd.Po šestihodinovém maratonu(tabletka pod jazyk,snižování tlaku) a ten stejný dotaz proč si manželku v tomto stavu nenechali v Ivančicích.Na­konec manželku po telefonickém rozhovoru nachystali na převoz do nemocnice u Milosrdných Bratří kde byla nakonec hospitalizována.

Nikdo se mě nemůže divit,že jsem naštvaný na celý zdravotní systém a že píši tento příběh.Ještě jsem pochopil jednu věc,že pokud přivezu člověka ve zbědovaném stavu do nemocnice já(abych systému šetřil prostředky) tak je to špatně a všude na vše musí čekat.Pokud ho přiveze rychlá záchraná služba ve stejném stavu tak nikde nečeká a je to méně problémové.Takto mě to vysvětlila i jedna nejmonovaná lékařka v nemocnici.Vždycky jsem si říkal(vyrůstal jsem v socialismu),že tyhle absurdyty v demokracii neexistují,ale hluboký omyl.Ba naopak – nic není nemožné.

Už s tím proboha něco někdo udělejte aby normální lidé měli možnost výběru nemocnice(stejmě jako si lidé mohou vybrat dobrého řemeslníka a praktického lékaře).Asi je to k zasmání a vy tam nahoře si klidně připlatíte a nebo přes známé si dopřejete to nejlepší,ale bez nás obyčejných by jste nebyli tak kde jste.

Rubriky: ZDRAVOTNICTVÍ | komentářů 16

Transformátor

Co je to Transformátor?

Transformátor je zařízení, které přenáší elektrickou energii z jednoho okruhu do druhého prostřednictvím indukčně spojených vodičů – cívky transformátoru.

Jak se používá?

Transformátor se používá k přivedení napětí nahoru nebo dolů do elektrického obvodu střídavého proudu. Transformátor lze použít k přeměně střídavého proudu na stejnosměrný výkon. K dispozici jsou transformátory po celém domě, jsou uvnitř černého plastového pouzdra, který zasouváte do zdi, aby si dobíjel mobilní telefon nebo jiná zařízení. Tyto typy se často nazývají “napajecí adaptéry”. Mohou být velmi velké, stejně jako v národních užitkových systémech, nebo mohou být velmi malá vestavěná uvnitř elektroniky. Je to nezbytná součást veškeré elektroniky dnes.

Kdo vymyslel transformátor?

Ottó Bláthy , Miksa Déri, ​​Károly Zipernowsky z rakousko-uherské říše Nejdříve navrhli a využili transformátor v experimentálních i komerčních systémech. Později Lucien Gaulard , Sebstian Ferranti a William Stanley zdokonalili design.

Kdy byl transformátor vynalezen?

Vlastnost indukce byla objevena v třicátých letech minulého století, ale až do roku 1886 postavil William Stanley , pracující pro Westinghouse, první spolehlivý komerční transformátor. Jeho práce byla postavena na několika základních projektech Ganz Company v Maďarsku (ZBD Transformer 1878) a Lucien Gaulard a John Dixon Gibbs v Anglii. Nikola Tesla nevytvořil transformátor, jak tvrdili některé pochybné zdroje. Uvedení Evropané uvedli první práci v této oblasti. George Westinghouse, Albert Schmid, Oliver Shallenberger a Stanley dělali transformátor levnější a snadno se přizpůsobili pro konečné použití.

1830 – Joseph Henry a Michael Faraday pracují s elektromagnety a objevují vlastnost indukce nezávisle na jednotlivých kontinentech.

1836 – Rev. Nicholas Callan z Maynooth College, Irsko vyvine indukční cívku

1876 – Pavel Yablochkov používá indukční cívky v osvětlovacím systému

1878 -1883 – Společnost Ganz (Budapešť, Maďarsko) používá indukční cívky ve svých osvětlovacích systémech se střídavými žárovkami. Toto je první vzhled a použití transformátoru s toroidním tvarem.

1881 – Charles F. Brush z Brush Electric Company v Clevelandu, Ohio vyvíjí svůj vlastní design transformátoru (zdroj: Brush Transformers Inc.)

1880-1882 – Sebastian Ziani de Ferranti (anglický rodiče s italským rodičem) navrhuje jeden z nejstarších střídavých napájecích systémů s Williamem Thomsonem ( lordem Kelvinem ). Vytvoří časný transformátor. Gaulard a Gibbs později navrhují podobný transformátor a uvolní patentový proces v angličtině na Ferranti.

1882 – Lucien Gaulard a John Dixon Gibbs poprvé postavili “sekundární generátor” nebo v dnešní terminologii transformátor, který navrhl s otevřeným železným jádrem, vynález nebyl příliš účinný při výrobě. Měla lineární tvar, který nefungoval efektivně. To bylo poprvé použito na veřejné výstavě v Itálii v roce 1884, kde transformátor přinesl vysoké napětí pro použití na světlo žárovky a obloukové světla. Později navrhli transformátor. Gaulard (francouzsky) byl inženýr a podnikatel za iniciativou byl Gibbs (angličtina). Prodávají patenty společnosti Westinghouse. Později ztratili práva k patentu, když je Ferranti (také z Anglie) vzal k soudu.

1884 – V Maďarsku Ottó Bláthy navrhl použití uzavřených jader, Károly Zipernowsky používající zkratové spoje a Miksa Déri provedla experimenty. Zjistili, že hlavní chyba systému Gaulard-Gibbs byla úspěšná při výrobě vysokonapěťových obvodů pomocí paralelních transformátorů. Tam byl design toroidal tvar, který dělal to drahé dělat. Během výrobního procesu nemohly být dráty lehce omotány kolem stroje.

1884 – Použití transformačního systému Luciena Gaularda (sériový systém) v první velké expozici střídavého proudu v italském Turíně. Tato událost zachytila ​​oko Williama Stanleyho, pracujícího pro Westinghouse. Westinghouse koupil práva k designu Gaulard a Gibbs Transformer. 25 kilometrů dlouhá přenosová linka byla osvětlená obloukovými světly, žárovkami a napájena železnice. Gaulard získal od italské vlády cenu 10 000 franků.

1885 – George Westinghouse objednává alternátor Siemens (generátor AC) a transformátor Gaulard a Gibbs. Stanley začal experimentovat s tímto systémem.

1885 – William Stanley činí transformátor praktičtější díky některým konstrukčním změnám: “První patentovaný design společnosti Stanley byl určen pro indukční cívky s jednoduchými jádry z měkkého železa a nastavitelnými mezerami pro regulaci EMF přítomného v sekundárním vinutí. USA v roce 1886 “. Vysvětluje William Stanley Franklin L. Pope (poradce společnosti Westinghouse a patentového právníka), který je designem, byl prodejný a velkým zlepšením. Papež nesouhlasí, ale Westinghouse se rozhodne stejně důvěřovat Stanleymu.

1886 – William Stanley používá své transformátory v elektrifikaci centra Great Barrington, MA. Jednalo se o první demonstraci plného rozvodného systému střídavého proudu, který využívá transformátory stupňového a stupňovitého spouštění.

Pozdnější osmdesátá léta – později Albert Schmid vylepšil Stanleyův design a rozšířil desky ve tvaru písmene E tak, aby splňovaly centrální projekci.

1889 – Inženýr z Ruska Mikhail Dolivo-Dobrovolsky vyvinul v AEG v Německu první třífázový transformátor. První rok vyvinul první třífázový generátor. Dobrovolsky využil svého transformátoru v roce 1891 v prvním výkonném kompletním střídavém systému (Alternátor + Transformátor + Přenos + Transformátor + Elektromotory a lampy).

William Stanley kdysi napsal: “Mám velmi osobní zálibu pro transformátor.” “Je to tak úplné a jednoduché řešení pro obtížný problém, který tak haní všechny mechanické pokusy o regulaci. S takovou lehkostí, jistotou a ekonomikou zpracovává obrovské množství energie, které jsou okamžitě dány nebo z něho odebrány. je tak spolehlivý, silný a jistý. ”

Kde byly použity první transformátory?

První střídavý proud, který používal moderní transformátor, byl v roce 1886 v Great Barrington, Massachusetts. Dřívější formy transformátoru byly používány v Austrálii v letech 1878-1880 a 1882 v Anglii. Lucien Gaulard (Francouz) použil svůj systém střídavého proudu pro revoluční elektrickou expozici Lanzo-Turín v roce 1884 (severní Itálie). V roce 1891 navrhl a ukázal své 3fázové transformátory v Elektrotechnické výstavě ve Frankfurtu nad Mohanem.

Princip činnosti

Transformátor je měnič střídavého napětí.

Skládá se ze tří hlavních částí: vinutí, magnetický obvod, izolační systém.

Primární vinutí slouží k převodu elektrické energie na magnetickou. Procházejícím proudem se vytváří magnetický tok Φ [Fí]. Tento tok je veden magnetickým obvodem (jádrem) k sekundární cívce. Účelem magnetického obvodu většiny transformátorů je zajistit, aby co nejvíce magnetických siločar procházelo zároveň primární a sekundární cívkou.

V sekundární cívce se podle principu Faradayova indukčního zákona (viz zákon elektromagnetické indukce) u i = − N d Φ d t  indukuje elektrické napětí. Proto transformátor pracuje jen na střídavý nebo pulzující proud, protože u stejnosměrného proudu se nemění magnetický tok (tj. derivace konstantního toku je nulová) a na sekundárním vinutí nevzniká žádné napětí.

Dosadíme-li do indukčního zákona dvakrát veličiny primárního a sekundárního vinutí s uvažováním, že magnetický tok je identický pro obě cívky a s uvažováním zákona zachování energie, dostaneme rovnici ideálního transformátoru (bez ztrát):

p = U 1 U 2 = I 2 I 1
p z = N 1 N 2
pz= závitový převod
kde U1 je napětí na primární cívce, I1 je proud protékající primární cívkou, N1 je počet závitů primární cívky. Indexem 2 jsou značeny veličiny sekundární cívky. Písmeno p  značí převod transformátoru při p > 1 } jde o snižující transformátor (napětí na sekundárním vinutí je nižší) a při p < 1  je transformátor zvyšující.

Volba velikosti jádra
S = K1•(P)-²
Magnetické obvody a ztráty v transformátoru
Součet ztrát nakrátko a naprázdno dosahuje u moderních energetických transformátorů velkých výkonů (MVA) pouze 0,5 %, účinnost je tedy 99,5 %. U malinkých transformátorů převládají ztráty nakrátko (ve vinutí) řádově 10 %.

Ztráty nakrátko („v mědi“)

Základní princip transformátoru
Jsou způsobeny ohmickým odporem vodiče tvořícího vinutí primární a sekundární cívky. Vinutí je obvykle z mědi nebo hliníku. Díky průchodu proudu tímto vodičem dochází k přeměně části přenášené energie na Jouleovo teplo, které se vyzáří v podobě tepelné energie a způsobuje oteplení vinutí transformátoru. Ztráty nakrátko jsou proměnlivé podle zatížení transformátoru, tedy podle toho jak velký výkon transformátor přenáší.

Ztráty nakrátko se měří při zkratovaném sekundárním vinutí (zapojení nakrátko = do zkratu) a při napájení transformátoru napětím sníženým na takovou úroveň, aby proud primárním vinutím byl roven jmenovitému proudu (a nebo se na tyto podmínky následně přepočítávají). Z tohoto měření se vypočítá napětí nakrátko, ztráty nakrátko a hodnoty prvků náhradního obvodu transformátoru: odpory vinutí R1+p^2*R2 a rozptylové toky vinutí. Napětí nakrátko je charakteristickou hodnotou transformátoru a často se udává v procentech jmenovitého napětí. Čím větší je napětí nakrátko, tím menší je proud nakrátko a tím menší jsou i ztráty ve vinutí transformátoru. Transformátory s velkým zkratovým napětím jsou měkké zdroje napětí, transformátory s malým zkratovým napětím jsou tvrdé zdroje napětí

Ztráty naprázdno („v železe“)

Jsou to ztráty především v magnetickém obvodu transformátoru. Mají tyto složky: ztráty magnetizační a ztráty vířivými proudy.

Magnetizační ztráty jsou ztracená energie potřebná k přemagnetovávání feromagnetického materiálu při střídavém magnetování.

Vířivý proud vzniká na principu Faradayova (Zákon elektromagnetické indukce). V tomto případě je to parazitní jev, kdy dochází k naindukování napětí v železném magnetickém obvodě transformátoru. Jelikož jde o kus materiálu je obvod uzavřen a může protékat zkratový proud – (Vířivý proud). Ten je kolmý na směr magnetického indukčního toku. Z důvodu snížení těchto ztrát se magnetický obvod vyrábí z navzájem izolovaných plechů. Vířivý proud je totiž úměrný kvadrátu plochy na které se indukuje. Rozdělíme-li tuto plochu rozplechováním např. na 100 menší obdélníkových oblastí bude v každém plechu 10 000x menší ztráta vířivým proudem. Jelikož je plechů 100 jsou celkové ztráty 100x menší než v případě magnetického obvodu z jednoho kusu.

Ztráty naprázdno se zjišťují měřením naprázdno. Při něm je transformátor napájen do primárního vinutí jmenovitým napětím a současně má všechny ostatní svorky rozpojeny = bez zátěže (na prázdno). Činný proud vstupního vinutí je tedy spotřebován na ztráty naprázdno a můžeme je z něj snadno spočítat. Z měření naprázdno určujeme: proud naprázdno, ztráty naprázdno, převod transformátoru, prvky náhradního obvodu: hlavní indukčnost, elektrický odpor odpovídající ztrátám naprázdno.

Do těchto ztrát se započítávají i méně významné děje jako je magnetostrikce – změna mechanických rozměrů magnetického obvodu úměrná magnetickému toku. Tyto periodické změny jsou pak dobře slyšitelné jako tichý tón o dvojnásobku frekvence budícího napětí.

Dále sem patří ztráty vířivými proudy ve vinutí transformátoru. Pro jejich snížení se i vinutí zhotovuje složením z více navzájem odizolovaných tenčích vodičů.

Vinutí

Vinutí pro malé síťové transformátory jsou zhotovována z lakovaných drátů různého průměru. Cívka se navíjí na cívkové tělísko závit po závitu a jednotlivé vrstvy vinutí jsou prokládány izolací. Povrch cívky je izolován lepenkou nebo plátnem. Většina síťových transformátorků se následně impregnuje vakuotlakovou impregnací. Čím je vinutí dimenzováno na vyšší napětí a větší proudy, tím je výroba cívek obtížnější.

Wikipedie

Rubriky: ELEKTROTECHNIKA | Napsat komentář

Platy poslanců 2018

Průměrný příjem poslance je 94 tisíc korun. Nejvíc berou komunisti

MF DNES zmapovala, kolik opravdu berou členové zákonodárného sboru. Základní hrubý plat poslance je 75,8 tisíce korun. Ale ten ve dvousethlavé Sněmovně bere jen 17 „chudáků“. Ostatní mají víc, jsou totiž funkcionáři.
Po každých volbách poslanci sestavují výbory, v nichž zhruba dvakrát do měsíce probírají navrhované zákony. A v rámci výborů si rozdělí také funkce a příplatky, které jim za to náleží.

Tak například předseda výboru si ke svému základnímu platu nyní přilepší o více než 30 tisíc – v součtu téměř 106 tisíc hrubého. Stejnou částku pobírají také předsedové jednotlivých komisí, třeba pro dohled nad tajnými službami a podobně.

Poloviční příplatek dostávají také všichni místopředsedové výborů a předsedové podvýborů. Pod téměř každý výbor totiž spadá ještě několik podvýborů. A přilepšení v hodnotě 7,7 tisíce měsíčně připadne i na místopředsedy těchto podvýborů.

V tomto volebním období byli poslanci při rozdělování funkcí obzvlášť pečliví. Nedostalo se jen na 27 z nich. A to ještě mezi nimi je osm členů vlády, kteří dostávají vyšší ministerský či premiérský plat, a dva hejtmani. Základní plat tedy zbyl jen na 17 poslanců.

Tisícovky na účtě tak budou každý měsíc přibývat výrazně vyššímu počtu zákonodárců než minule.

Ve Sněmovně, která se loni na podzim rozpustila, placené funkce nedostalo 42 poslanců, z nichž 14 bylo členy vlády nebo hejtmany. Rozdíl oproti minulosti, kdy už tak bývali zákonodárci za inflaci funkcí kritizováni, je tedy značný.

„Byla dohoda mezi stranami pro všechny výbory. Výsledkem byla shoda, kolik má být místopředsedů,“ vysvětluje Marek Benda z ODS. Ten je předsedou ústavně-právního výboru, který má šest místopředsedů.

Nejvíc na rozložení funkcí ve Sněmovně vydělali poslanci z řad komunistů. Těm se očividně vyplatilo to, že při sestavování Sněmovny spojili síly s ANO a SPD. Nějaká funkce ve výborech totiž připadla na každého z nich.

Co komunista, to příplatek

Z patnácti komunistických poslanců dva výboru šéfují, devět je v některém z nich místopředsedy a tři vedou podvýbor. Například komunistický poslanec Leo Luzar je předsedou podvýboru pro svobodu slova a média. Předseda KSČM Vojtěch Filip je tak jako v minulém volebním období místopředsedou Sněmovny.

Výsledkem toho je fakt, že právě komunisté mají ze všech poslanců nejvyšší platy – průměrně více než 98 tisíc korun měsíčně.

Plat poslanců ANO je naopak v průměru nejnižší, nicméně jejich mzdy výrazně zkresluje to, že mají ve svých řadách devět členů vlády, kteří pobírají ministerský plat.

Kromě poslanců ANO mají nejnižší plat zákonodárci TOP 09 a KDU-ČSL. Pro lidovce to tak je opravdu výrazná změna k horšímu, protože v minulé Sněmovně naopak měli plat ze všech nejvyšší.

Průměrný poslanecký plat včetně příplatků za výbory přitom oproti předešlému roku vzrostl o 7 tisíc na 94,1 tisíce korun hrubého. K tomu je třeba připočíst ještě náhrady, na něž mají poslanci nárok. Třeba na provoz kanceláře nebo asistenty.

Rubriky: Mocní | Napsat komentář

Zimola – venkovský učitel s platem profesora

Venkovský učitel s platem profesora. Zimola bere víc než ostatní akademici

Dvojka ČSSD Jiří Zimola má na Vysoké škole technické a ekonomické (VŠTE) v Českých Budějovicích stejnou mzdu jako profesoři, tedy zhruba sedmdesát tisíc hrubého, ačkoliv je na jedné z budějovických vysokých škol „pouze“ šéfem vnějších vztahů. Ostatní akademičtí pracovníci podobné částky ani zdaleka nedostávají.
Jiří Zimola sice musel loni odejít z funkce jihočeského hejtmana, ale do nejvyšší politiky se mu podařilo rychle vrátit. Nejprve se stal prvním místopředsedou ČSSD a následně byl jednou z hlavních postav jednání o vládě.

Během krátké pauzy v nejvyšší politice si stačil najít místo jinde – obsadil post vedoucího oddělení vnějších vztahů na Vysoké škole technické a ekonomické (VŠTE) v Českých Budějovicích. A pracovní podmínky, jež si zde dokázal zařídit, mu mohou závidět kolegové na vysokých školách po celém Česku.

Má tam totiž hrubý měsíční plat sedmdesát tisíc korun. O něčem takovém si mohou stejně postavení pracovníci v českém vysokém školství nechat leda tak zdát. Plyne to z průzkumu, který si MF DNES udělala mezi osmi veřejnými vysokými školami.

Vystudovaný češtinář a dějepisář Jiří Zimola, původní profesí učitel na Základní škole v Nové Bystřici na Jindřichohradecku, má plat vyšší dokonce i oproti většině akademických pracovníků působících na VŠTE. Jen ti, kteří již získali titul profesora, dostávají mzdu srovnatelnou s tou Zimolovou. Ostatní na tom jsou výrazně hůř.

Nejdřív posudek, pak sedmdesát tisíc

O post hejtmana Zimola přišel kvůli kauze se stavbou chalupy na Lipně. Tu tehdejšímu jihočeskému hejtmanovi stavěl jeho známý Martin Bláha z vedení jihočeských nemocnic, jehož průměrný měsíční plat navýšený o odměny dosahoval na šest set tisíc korun.

Později si Zimola – od VŠTE – nechal zpracovat audit, aby dokázal, že s pořízením jeho lipenské chalupy je vše v pořádku.

A právě na této škole teď pobírá sedmdesát tisíc hrubého měsíčně. „Za leden a únor 2018 byla Mgr. Zimolovi vyplacena čistá mzda ve výši 100 600 korun,“ uvedla Jana Kotalová, vedoucí kanceláře rektora VŠTE, když se MF DNES školy letos v březnu na Zimolovu mzdu zeptala prostřednictvím žádosti podle informačního zákona.

Z toho plyne, že Zimola dostává výrazně více peněz než jeho kolegové. Post vedoucího odboru vnějších vztahů, který Jiří Zimola získal, existuje na většině českých škol.

Proto se MF DNES osmi vysokých škol ptala, jestli si zdejší pracovníci na podobných postech přijdou na alespoň padesát tisíc korun měsíčně.

Ze všech přišla odpověď, že jejich měsíční mzda této částky rozhodně nedosahuje. „Ne a ještě jednou ne,“ zní například odpověď z Vysoké školy báňské v Ostravě. Stejně zamítavá odpověď přišla také z Univerzity Karlovy včetně několika jejích fakult.

„Nikoli, zdaleka se neblíží platu, který garantuje například firma Lidl pro pokladní,“ uvedl pro MF DNES Martin Doležal, proděkan Farmaceutické fakulty UK v Hradci Králové. Tento obchodní řetězec aktuálně nabízí pokladním dvacet osm tisíc hrubého.

Z přehledů povinností, jež mají pracovníci na stejné pozici, jako zastává Zimola na VŠTE, přitom nevyplývá, že by toho bývalý hejtman měl na práci výrazně více.

Oproti ostatním má navíc na starosti spolupráci se státní správou, jiní vedoucí oddělení vnějších vztahů však na rozdíl od něj také komunikují s médii nebo dohlížejí na univerzitní periodika.

Víc než akademici

Oproti ostatním univerzitám se VŠTE nevymyká jen platem Jiřího Zimoly coby vedoucího oddělení vnějších vztahů.

Ze statistik ministerstva školství navíc plyne, že mzda akademického pracovníka na VŠTE je v průměru o sedm tisíc korun nižší než na ostatních českých vysokých školách. To mimo jiné znamená, že Zimola si na VŠTE z hlediska ohodnocení vede stejně jako zdejší akademičtí pracovníci s profesorským titulem. Třeba docenti zde berou o devět tisíc korun méně.

Redakce oslovila VŠTE s dotazem, proč mzda Jiřího Zimoly vybočuje oproti mzdě stejně postavených pracovníků na ostatních vysokých školách. Kancléřka rektora školy Zuzana Rowland MF DNES nabídla pouze soukromý názor. Na adekvátnost výše Zimolovy mzdy si však podle ní může redakce nechat zpracovat od VŠTE odborný posudek.

MF DNES oslovila i samotného Zimolu, ale ten nereagoval. Asi před měsícem se jej však server Aktuálně.cz ptal, jestli jeho mzda na VŠTE je do padesáti tisíc korun. „Říkáte to správně, je to do této hranice,“ odpověděl Zimola.

Rubriky: Mocní | Napsat komentář

3 6 9

Tajemství, které se ukrývá za čísly 3, 6 a 9 je odhaleno

Nikola Tesla prováděl nespočet záhadných experimentů. On sám byl úplným tajemstvím. Téměř všechny geniální mozky mají určitou posedlost. Nikola Tesla měl jednu velkou.

Často se procházel kolem domů třikrát předtím, než vstoupil do budovy. Talíře čistil s 18 ubrousky, bydlel v hotelových pokojích s číslem, které bylo dělitelné třemi.

Dělal výpočty o záležitostech v jeho bezprostředním okolí, aby se ujistil, že výsledek je dělitelný 3 a svůj výběr založil na výsledcích. Chtěl dělat vše v sériích po 3.

Někteří říkají, že měl obsedantně-kompulzivní poruchu, někteří říkají, že byl velmi pověrčivý.
Nicméně, pravda je mnohem hlubší.

„Pokud jste poznali velkolepost čísel 3, 6 a 9, měli byste mít klíč k vesmíru.“ – Nikola Tesla

Jeho posedlost se netýkala jen čísel, ale především čísel 3, 6 a 9. Netrpěl extrémním stavem obsedantně-kompulzivní poruchy, avšak tato čísla si vybral z nějakého důvodu.

Tesla tvrdil, že tato čísla jsou nesmírně důležité. Nikdo ho neposlouchal.

Dokonce počítal uzlové body kolem planety spojené s čísly 3, 6 a 9.

Ale proč tato čísla?

O co se snažil Nikola Tesla, aby pochopil tento svět?

Za prvé musíme pochopit, že jsme matematiku nevytvořili, ale objevili. Je to vesmírný jazyk a právo.

Bez ohledu na to, kde se ve vesmíru nacházíte, 1 + 2 se vždy bude rovnat 3. Vše ve vesmíru se řídí tímto zákonem.

Existují vzory, které se přirozeně vyskytují ve vesmíru. Vzory, které jsme našli v životě, galaxiích, hvězdných seskupeních, evoluci a v téměř všech přírodních systémech. Některé z těchto vzorů jsou Zlatý řez a Posvátná geometrie.

Jeden skutečně důležitý systém, který se jeví v přírodě je „Síla 2 binárního systému“, který začíná číslem 1 a pokračuje zdvojením čísel.

Buňky a embrya se vyvíjejí následujícím posvátným postupem: 1, 2, 4, 8, 16, 32, 64, 128, 256…
Někteří tyto postupy nazývají Božským plánem.

Matematika je vedle této analogii otiskem prstu Boha.

Ve vířivé matematice existuje postup, který se sám opakuje: 1, 2, 4, 8, 7, a 5, atd. 1, 2, 4, 8, 7, 5, 1, 2, 4, 8, 7, 5, 1, 2, 4…

Jak můžete vidět 3, 6 a 9 nejsou v tomto postupu.

Vědec Marko Rodin věří, že tato čísla představují vektor od 3. do 4. dimenzi, který nazývá „proudové pole“. Toto pole předpokládá vyšší dimenzionální energii, která ovlivňuje energetický obvod dalších šesti bodů.

Randy Powell, student Marka Rodina, říká, že jde o tajný klíč k volné energii, k něčemu, co všichni znají jako Teslův plán.

Vysvětlíme si to.

Začněme od 1, zdvojnásobíme ji na 2, 2 zdvojnásobíme na 4, 4 zdvojnásobíme na 8, 8 zdvojnásobíme na 16, což znamená 1 + 6, a to se rovná 7, 16 zdvojnásobíme na 32, což znamená 3 + 2 se rovná 5 (můžete zdvojnásobit číslo 7 a dostanete 14, čili 1 + 4 je 5), 32 zdvojnásobíme na 64, což znamená 6 + 4 se rovná 10, čili 1. Pokud budeme pokračovat dál, budeme se držet stejného postupu: 1, 2, 4, 8, 7, 5, 1, 2.

Pokud začnete od čísla 1 v opačném směru, stále dostanete stejný postup jen v opačném směru: Polovina čísla 1 je 0,5 (0 + 5) se rovná 5. Polovina 5 je 2,5 (2 + 5) se rovná 7 atd.

Jak můžete vidět, neexistuje žádná zmínka o 3, 6 a 9! Jako by byly mimo tohoto postupu.

Nicméně, začíná to být zvláštní, pokud je začnete zdvojnásobovat: 3 zdvojnásobíme na 6, 6 zdvojnásobíme na 12 (neboli 1 + 2 je 3). V tomto postupu není žádná zmínka o 9. Jak by byla 9 zcela mimo obou postupů.

Ale, pokud začnete zdvojnásobovat 9, výsledkem vždy budou: 9, 18, 36, 72, 144, 288, 576…

Toto se nazývá symbol osvícení

Pokud navštívíme Velkou pyramidu v Gíze, nenajdeme tam jen 3 větší pyramidy, všechny vedle sebe, reprezentující pozice hvězd v souhvězdí Orióna, ale najdeme zde i skupinu 3 menších pyramid úplně pryč od 3 větších pyramid.

Můžeme najít mnoho důkazů o tom, že příroda používá trojnásobnou a šestinásobnou symetrii, včetně šestiúhelníkové dlažby ve tvaru běžného včelího plástu.

Tyto tvary nacházíme v přírodě a ve starověké sakrální architektuře.

Je možné, že existuje něco zvláštního na čísle 3? Je možné, že Tesla odhalil tuto hlubokou záhadu a použil tyto poznatky, aby posunul hranice vědy a techniky?

Velkolepost čísla 9

Existují dva protiklady, říkejme jim světlé a tmavé, pokud chcete. Jsou jako severní a jižní póly magnetu. Na jedné straně je 1, 2 a 4, na druhé straně 8, 7 a 5.

Stejně jako elektřina, vše ve vesmíru je proud mezi těmito dvěma polárními stranami, jako kmitající kyvadlo: 1, 2, 4, 8, 7, 5, 1, 2… (a pokud si představíte pohyb, je to něco jako pohyb nekonečna).

Nicméně tyto dvě strany se řídí čísly 3 a 6, číslo 3 se řídí čísly 1 a 2, čísla 4 a 6 se řídí čísly 8, 7 a 5.
Podíváte-li se blíže na tyto vzory, je to mnohem více neuvěřitelné: 1 a 2 se rovná 3, 2 a 4 se rovná 6, 4 a 8 se rovná 3, 8 a 7 se rovná 6, 7 a 5 se rovná 3, 5 a 1 se rovná 6, 1 a 2 se rovná 3…
Stejný postup ve vyšší měřítku je ve skutečnosti 3, 6, 3, 6, 3, 6…

Tyto dvě čísla 3 a 6 se spojují do čísla 9, které ukazuje něco velkolepé.

Podíváte-li se blíže na čísla 3 a 6, uvědomíte si, že 3 a 6 se rovnají 9, 6 a 3 se rovnají 9, všechna tato čísla spolu se rovnají 9.

Takže číslo 9 představuje jednotu obou stran. Číslo 9 je vesmír sám o sobě!

Vibrace, energie a frekvence!

3, 6 a 9!

„Chcete-li odhalit tajemství vesmíru, přemýšlejte v termínech energie, frekvence a vibrace.“ – Nikola Tesla

Je v tom hlubší filozofická pravda!

Jen si představte, co můžeme dosáhnout, pokud aplikujeme toto posvátné tajemství v každodenní vědě…

„Den vědy začíná studiem nefyzikálních jevů. Nastane mnohem větší pokrok v jedné dekádě jako ve všech předchozích stoletích své existence.“ – Nikola Tesla

Rubriky: NIKOLA TESLA | Napsat komentář

Psychopati ve vedení nejsou vzácností. Jak je rozpoznat?

Psychopati na řídících postech

Psychopati tvoří pouze jedno procento populace, ale jejich podíl ve středních a velkých organizací dosahuje až 3,5 procenta. Přestože mezi korporátní psychopaty patří i naši spolupracovníci a podřízení, možnost získat neomezenou moc, vliv, prestiž a peníze způsobuje to, že většina těchto jedinců se vyskytuje v řadách exekutivy.

Stále více pozornosti se věnuje nevhodným, dysfunkčním a imorálním lídrům, kteří jsou často hlavní příčinou selhání firem. Osobnostní poruchy chování mnoha manažerů mají negativní dopad nejen na pracovní prostředí kolem nich, ale také na celou společnost.

Osobnost korporátního psychopata

Osobnost psychopata můžeme rozdělit na čtyři základní domény. Interpersonální doména ukazuje to, jak se psychopati chovají k jiným lidem. Co psychopati cítí nebo necítí, reprezentuje emocionální doména. Jejich život v rámci společnosti vyjadřuje doména životní styl. Antisociální doména naznačuje jejich sklon chovat se antisociálně (viz tabulka)

Kvůli některým slabě vyvinutým částem mozku a jeho poruchám, které vznikly na základě fyzických, biologických a environmentálních faktorů, jsou psychopati charakterizováni jako lidé bez svědomí, emocí, citu pro morálku a jakýchkoliv pocitů a empatie vůči jiným lidem.

Je můj šéf psychopat?

Z našich manažerů dělá syndrom psychopata jedince, kteří jsou patologičtí lháři, podvodníci, příživníci a manipulátoři. Šéf psychopat je také charakterizován jako citově mělký, vypočítavý, pokrytecký a arogantní jedinec, jehož bezcitnost nezná hranic. Manažerovo chování může vést až k tyranství, a mezi zaměstnanci tak způsobit sníženou úroveň sebevědomí, pocit strachu a zvýšený level pracovního stresu. Zde je třeba podotknout, že za takové chování zaplatila nejedna firma bankrotem.

Tento jedinec je navíc během práce a projektů nedočkavý, nesoustředěný a nezodpovědný, což také vede pracovníky k disatisfakci s prací i vysoké míře fluktuace. Bezcitnost a manipulativnost jsou nejméně rozpoznatelné znaky, kterými si manažeři psychopati získávají lidi na svou stranu. Ti jim potom otevírají dveře na pozice, ze kterých mohou benefitovat a ubližovat jiným. Nicméně mnoho lidí, kteří ještě nezažili dopad chování šéfů psychopatů, pokládá tyto jedince za úspěšné a skvělé lídry. Proč je tomu tak?

Jak to, že je tolik psychopatů v exekutivě?

Přestože výše uvedené popisy poruch osobnosti jsou jasně definovány, mnoho zaměstnavatelů o nich nemá ani potuchy a bez váhání dají takovému jedinci příležitost. Co je na tom nejhorší, kombinace níže uvedených aspektů je výborným základem pro to, aby chování korporátního psychopata nejen prošlo bez povšimnutí, ale aby bylo vnímáno jako ideální pro manažerskou pozici. Existuje několik důvodů, proč je tomu tak:

1. Atraktivní povahové rysy jako osobní šarm a neodolatelné charisma.

2. Záměna osobnostních charakteristik psychopata, jako jsou manipulace, dominance a násilnost, za rysy reprezentující lídry, jako dělání rázných rozhodnutí, motivace podřízených a braní odpovědnosti.

3. Skvělé komunikační vlastnosti a pohotovost při rozhodnutích dělají z psychopata vhodného potenciálního kandidáta na manažerskou pozici.

4. Zmatená situace během aplikování změn v organizacích, jako například globalizace, fúze, volnější organizační struktura, snížená úroveň byrokracie ve firmách, potřeba dělat rychlá a riskantní rozhodnutí. Zde opět dominují rysy psychopata jako egocentrismus a bezcitnost, které jsou mylně vnímány jako sebedůvěra, síla, či rozvážnost.

5. Talent psychopatů manipulovat a podvádět v kombinaci s ochotou pracovat ve vysoce riskantním prostředí, které nabízí možnost vysokého profitu.

6. Lhaní, které vyprodukují psychopati ve svém CV, kde až 15 procent informací je zavádějících. Navíc mnoho informací o jejich schopnostech a předešlých úspěších, jež vám během náborového procesu s dávkou sebevědomí řeknou, je vymyšlených nebo přikrášlených. Psychopati jsou také experti v komunikaci jeden na jednoho, a tak během pohovoru, pokud ho děláte sám, nemáte šanci.

Šéf chameleon: když to, co vidíš, není to, co vidíš

Šance na odhalení psychopatů je velmi malá, protože disponují schopnostmi, které z nich dělají dokonalého lidského predátora.

– Dokážou rychle přečíst a zařadit lidi, znají naše silné i slabé stránky, vědí, co na nás platí. Jsou připraveni kdykoliv vytáhnout naše slabiny a zneužít je proti nám.

– Mají skvělé komunikační dovednosti, které jsou doplněny flirtujícím a někdy až agresivním stylem plným žargonu. To, co už o vás zjistili, použijí na základě svého řečnického talentu proti vám, aby vás nějakým způsobem využili na svou agendu, aniž byste si toho všimli.

– Jsou jedničky v dělání dojmu na jiné a ve vyprávění přesně o tom, co chce okolí slyšet. V zásobě mají několik masek, které používají podle potřeby i situace. To způsobuje pocit, že je máme rádi a známe je už léta.

– Šéf psychopat s vámi ihned naváže pozitivní vztah. Řekne vám, že jste skvělá osoba, že vás má rád takového, jaký jste. Vy se mu svěříte a odhalíte své nitro a on vás ujistí, že všechny tyto informace jsou důvěrné. Navíc vás přesvědčí, že máte mnoho společného a že je přesně stejný jako vy. Tím si vás připoutá k sobě a odkomunikuje to, že on je váš nejlepší šéf, přítel i důvěrník.

– Korporátní psychopat vyhledává vztah jeden na jednoho, který důslednou manipulací udržuje v tajnosti. Tímto způsobem se jeho nepřípustné chování těžko dostane do povědomí jiných členů firmy.

Čeho je zapotřebí si všímat?

Přestože šéfa psychopata poznáte málokdy, existuje několik důležitých aspektů, kterých si při důkladném uvědomění můžete všimnout:

– Neschopnost sestavit fungující tým, protože je individualista a nerozumí skupinové dynamice. Rovněž se bude snažit narušit správné fungování týmu svým chováním. Nicméně bude tvrdit, že dělá vše pro to, aby byly tým i organizace úspěšné.

– Neschopnost podělit se o zdroje, informace a úspěch, protože vnímá většinu členů jako nerovných sobě. Tímto způsobuje selhání ostatních, ale vytváří situaci, ve které on vypadá jako úspěšný. Navíc zadržováním informací a zdrojů vytváří stresující prostředí v práci i pracovní nejistotu mezi svými podřízenými.

– Diskriminační zacházení s některými podřízenými, kteří se bojí o tom mluvit. Chování šéfa psychopata tak často zůstane bez povšimnutí.

– Neustálé klamání bez pocitu viny a případné útoky na zaměstnance, který by chtěl vznést jakékoliv obvinění vůči jeho lži.

– Chybějící skromnost, velká arogance a přehnané ego.

– Neakceptace viny a odpovědnosti, a to i v případě, že je přímo zodpovědný za selhání.

– Nepředvídatelné, výbušné a agresivní chování.

Jak se chovat, když je šéf psychopat?

Přestože vám váš nadřízený psychopat dělá ze života peklo, existuje několik technik, jak se tomu můžete bránit nebo vyhnout:

1. Vytvořte a udržujte si reputaci dobrého pracovníka, navzdory jakémukoliv stylu vedení lidí vašeho šéfa.

2. Všechna zadání a úkoly od šéfa si vyžádejte v krátké písemné formě, stejně tak i vaše pravidelné hodnocení nadřízeným.

3. Vyhněte se konfrontací, při útocích zachovejte klid a rozvahu. Nikdy se nebraňte útokům, protože by se mohly obrátit proti vám.

4. Pokud zvažujete stížnost, udělejte to formálně a v rámci pravidel firmy.

5. Požádejte o transfer na jiné oddělení, a pokud je situace nesnesitelná, dejte výpověď.

6. Když jste se konečně zbavili šéfa psychopata, začněte opět žít.

Vedení organizace šéfem psychopatem je značně poznamenáno jeho osobní touhou po penězích, moci, prestiži a vlivu, bez ohledu na zdrcující dopad na firmu a zaměstnance. Přestože zaměstnavatelé často nevědomky přijmou do svých řad “úspěšné” manažery psychopaty, existují strategie, které umí jejich jednání odhalit a minimalizovat.

Rubriky: Mocní | Napsat komentář

Zeman – vítr z východu

Zeman taškařicí možná odvádí pozornost od sporu s Babišem ohledně jedné klíčové zakázky

15. 06. 2018 8:49:21
České republiky?, která může mít pro nás tak zásadní dopad. Můžeme se jen dohadovat, zda by to dělal kvůli svému prospěchu, nebo zda je ve vleku ruského generála KGB Jakunina apod.

Zjistit, co vedlo prezidenta Zemana k nedůstojné taškařici s trenkami se velmi pravděpodobně nepodaří. Není ale třeba znát detailní vnitřní stav vnitřně bolavého člověka, aby člověk mohl fungovat dobře jako občan. Je nutné znát základní šachová témata a zařídit se podle toho.

1)ZAHRÁVÁNÍ SI S OBČANSKOU SOUDNOSTÍ. To je způsob řady jednání prezidenta Zemana. Zda jde i o tento případ, je otázka. Každopádně souhlasím s Petrem Honzejkem, že vzrůšo, které cítil Miloš Zeman, když tahal novináře za nos, bylo určitě značné. Zneužil zodpovědnosti novinářů informovat občany o nějaké zprávě od prezidenta k mocenské hrátce a ponížení všech. Ponížení ne v rámci jedné legrace – tu uneseme. Ale ponížení v tom, že je ochoten si zahrávat “tolikrát se jde se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne.” Málo se posloucháme a čím dál hůře rozlišujeme to, čemu máme věnovat pozornost, protože je v tom jednak chaos a jednak těch informací je příliš mnoho. Ponížení obyvatel spočívá tedy v tom, že prezidentovi nestojíme za to, aby schopnost rozlišovat kultivoval, ale naopak do prostoru hází minu s informací ” i na prezidentském úřadu to je chléb a hry.” .

2)MANIFESTACE VLASTNÍ NENÁVISTI A POMSTY je téma druhé. Nikdo už neřeší trenky a pokud to skutečně pan prezident stále v sobě nese, vypovídá to o jeho utrženém bolavém egu ještě více. Mám pro to lidské pochopení, ale už ne pro postavu hlavy státu, protože tím mate společnost. Neschopnost něco odpustit a chovat se nedospěle patří k největším dysbalancím člověka a přináší mu největší utrpení. Je to peklo. Je to něco, co se každý člověk právě rozvíjením své osobnosti a lásky snaží překonat. Láska a hranice. Vnitřní mír. Pokud se hlava státu pohybuje v opačném extrému, dává tím velmi neblahý “příklad” nejen dětské generaci: “Chci všechno, nikdo mi nesmí ublížit, nebo se budu mstít. Na nějaké řešení a následné odpuštění zapomeňte.”

To, o čem může být tato kauza ale nejvíce, může ale sahat za tyto osobností propasti Miloše Zemana. Může jít skutečně o politiku:Včera se sešel Miloš Zeman a Andrej Babiš ohledně jednání o Temelínu. Miloš Zeman by rád ruskou firmu a můžeme se jen dohadovat, zda z věcného důvodu, ze sentimentálního důvodu, konexím, vlastního zájmu nebo zda je naopak v pasti generála KGB Jakunina, případně dalších, kteří i ovládají do jisté míry Putina. Jak složitě jsou ty vztahy provázané a jaká mocenská vydírání mezi sebou chlapíci mají, se nemáme šanci dozvědět. Způsoby financování volební kampaně od pana Mynáře v minulém období a od pana Novotného v tomto období a další mocenské vztahy Miloše Zemana neumožňují klid českých občanů. Jak konkrétně to je v rámci Ruska, nikdo nevíme.

Proto souhlasím s Petrem Honzejkem, se kterým byl dělán včera rozhovor na dvtv, že kauza “červené trenýrky” může být jen

3)KOUŘOVÁ CLONA PRO OBČANY A NOVINÁŘE, ABY SE ZABÝVALI ČERVENÝMI TRENÝRKAMI A NE ZÁSADNÍM JEDNÁNÍM MEZI ANDREJEM BABIŠEM A MILOŠEM ZEMANEM O TOM, KDO DOSTAVÍ TEMELÍN. Andrej Babiš je podnikatel gauner, ale je přirozené, že nechat se uvrhnout do moci Ruska by se právě i jemu nehodilo do karet. Jsou to jen spekulace, každopádně to, co je potřeba jak v rámci našich občanských aktivit, tak k tomu podnítit novináře:

DOPODROBNA A STÁLE SE PTÁT NA PRŮBĚH A ZÁVĚRY JEDNÁNÍ MEZI MILOŠEM ZEMANEM A ANDREJEM BABIŠEM O DOSTAVBĚ TEMELÍNA A I O PRŮBĚHU DALŠÍCH JEDNÁNÍ O TEMELÍNU!

Alena Kulhavá

Rubriky: Mocní | Napsat komentář

12 dní bolesti aneb Úrazová nemocnice z pohledu běžného občana

Úrazová nemocnice Brno

Dne 31.5.2018 si moje tchýně Zdenka Konečná (ročník 1940) cestou ze zahrady zlomila levé zápěstí na ruce.Sama se dostavila se zlomenou rukou a potlučeným obličejem k praktické lékařce v Telnici a tá ji okamžitě vypsala žádanku na sanitku a vyšetření do Úrazové nemocnice v Brně.Jako člověk, který nerad zatěžuje systém kontaktovala svoji dceru(mou manželku) jestli by ji neodvezla do nemocnice.Jelikož je manželka po operaci karpálního tunelu tak jsem musel řídit já.Přesný čas si už nepamatuji,ale nějak kolem 10:30 hod jsme po problémovém parkování dorazili na chirurgickou pohotovost Úrazové nemocnice v Brně.

První chyby byla, že tchýně nevyužila odvoz do nemocnice santitkou, protože pacient kterého přiveze sanitka je brán přednostně a systém se patřičně bodově zasytí a člověk nemá tolik problémů jako když ho dopraví člen rodiny.

Po příchodu do čekárny jsme si vytiskly pořadovén číslo a čekali až na nás příjde řada.Následoval RTG již zmíněné ruky a následně mladý sloužící doktor provedl zreponování a fixaci zlomené ruky.Celkově nám toho moc nesdělil,pouze že je zlomenné zápěstí a že se povedlo vše srovnat a kontrolní RTG je v pořádku.Druhý den tj. v pátek 1.6 se má tchýně dostavit na traumatologii na kontrolu.Po zrepponování se tchnýni přitížilo a ruka ji následně začla otékat.V pátek ji doktor proto nastřihl dlahu v okolí palce a prstů aby se jí ulevilo.Předepsal ji léky na bolest a opět jsme jeli domů.

Již v průběhu pátku začla trpět tchýně silnými bolestmi a vše vygradovalo v neděli 3.6 odpoledne(po několikáté probdělé noci) už to nemohla vydržet a opět jsme jeli do Úrazové nemocnice na chirurgickou pohotovost a na tuto neděli a chování zdravotních sester jen tak nezapomenu.Přesně v 16:00 hod jsem si pro tchýni vytisl pořadový lístek a začlo nekonečné čekaní.Tchýně chvilkami odpadávala,potilo se jí čelo a sténala bolestí.Po 90 minutách absolutního nezájmu jsem šel a zazvonil na příjmovou ambulanci,tam jsem otráveným sestrám (zřejmě přetížení,nedostatečné platové ohodnocení atd.),řekl že se pí.Konečná brzo složí a že má bolesti.Je docela sranda, že v recepci i přes hodinu nebyl nikdo a pořádová čísla se na LCD monitoru ani nehly a v předsálí příjmové ambulance byli hned tři sestry a v ambulanci jeden mladý doktor.

Po opakovaném urgování vzali tchýni do předsálí chirurgické ambulance aby nebyla lidem na očích a další půl hodinu se nic nedělo.Potom opět následoval RTG a mladý doktor to nedokázal posoudit a čekalo se na nějakého docenta(jméno jsem přeslechl,ale tuším Procházka).Po RTG se tchýně opět posadila v recepci a další nekonečné čekání.Po delší době jsem to opět nevydržel a opět jsem zvonil na ambulanci a po vpuštění dovnítř jsem se pustil do sester s tím aby pí.Konečné dali aspoň něco od bolesti.Odpověď byla jednoduchá a rychlá…a co ji máme dát a že za chvílí příjde pan docent a ten rozhodne.Když už jsem začal hodně rozčilovat tak dorazil unavený docent(kterého odvolali od nějaké operace), podíval se tchýni na ruku zahýbal ji pomalu s prsty a řekl,že je to dobré.Já jsem mu ještě před tím ve vzteku řekl,že z mého pohledu jistě mladý kolega již zmíněného 31.5 zřejmě ruku špatně zreponoval a Ukrajinský lékař při kontrole v pátek 1.6 nic neřešil a jenom mírně nastřihl dlahu v oblasti prstů a palce.(při kontrole 1.6 mě sestra nevpustila dovnitř se slovy ať počkám na chodbě a přitom doprovod je jednak běžná věc a je i v zákoně – no asi neznalost).Pan docent se na mě podíval a ještě jednou zopakoval, že je vše v pořádku a mladý lekář na jeho popud předepsal tchýni silnější léky (Lexaurin a nějaké čípky).Během čekaní na recepci jsem ze svého mobilu napsal mail přímo řediteli Úrazové nemocnice kde jsem mu posal nekonečné nedělní čekání .Jak jsem zjistil tak mailový server nemocnice (Kerio Conect – jsem programátor,takže znalý člověk ..) vyhodnotil můj mail jako SPAM a tak jsem ještě pro jistotu v neděli 3.6 napsal obdobný mail ze svého domácího PC.Nedělní návštěva chirurgické pohotovosti trvala do 19:10 hod.

Nikdo si nedovede představit jak moje tchýně trpěla a jak nás všechny co jsme čekali v čekárně ubíjela ta netečnost a nezájem zdravotnického personálu.Další kontrolu ji naplánovali na čvrtek 7.6 té se s tchýni  účastnila manželka jelikož já jsem je vezl a nebylo kde zaparkovat a byl jsem nucený čekat na okraji Brna.

Od Ukrajinského doktora(traumatologická ambulance číslo 2) se konečně manželka dozvěděla jak se věci mají a že tchýně má zlomené dvě kosti (loketní a vřetení) a ktomu tříštivou zlomeninu zápěstí.Opět se provedl RTG a dle něj zkonstatoval,že by mělo dojít k operaci,ale že musí rozhodnout primář, který tam bude v pondělí 11.6.Pro tchýni následoval nekonečný víkend(po lécích byla jak opilá,ale i přes to naříkala bolestí a v noci nemohla spát)

Někdy v průběhu středy mě přišla mailem odpověď od ředite Úrazové nemocnice,že celou zaležitost nechá prošetřit a dá vědět.Já jsem mu odpověděl,že v pondělí 11.6 vezu opět tchýni na další nekonečnou kontrolu a aby nebylo pozdě.V pondělí 11.6 tedy dnes jsme v 7:45 hod dorazili na centrální evidenci(já o něco později,protože opět nebylo kde zaparkovat) a následně jsme byli přesměrováni na příjmovou ambulaci č.1 traumatologie.

V 9:00 hod mě došla trpělivost a volal jsem řediteli nemocnice(nebyl tam a sekretářka mě přepojila na Mudr.Filipínského),tomu jsem nadiktoval nacionále tchýně,popsal celou situaci  a čekal na jeho zavolání.Asi za 15 minut mě volal zpět a řekl mě že pí.Konečnou po dalším pacientovi vezmou do ordinace(kam dorazil i primář) a posoudí jestli je ta zlomená ruka k operaci a ještě dodal ,že tento postup (čekání na operaci atd. je prostě standard a bolest k tomu patří).Jak řekl tak se stalo a moji tchýni vzali dovnitř.Primář rozstřihl dlahy a sdělil nám,že ruka je na operaci a tchýně že dostane titánovou destičku + šrouby a tuto fixaci už tam bude mít trvale.Následoval opět RTG a opět nekonečné čekání na vypsání příjmových dokladů na hospitalizaci.V tomto čekání brala sestra do ambulance (jak jsem slyšel z poslechu známé – nějak tě tam vměstnám atd. což mě tedy naštvalo) .V 10:50 hod jsme konečně dostali podklady pro příjem do 6.patra a tchýni odvezli na lůžko.

Takže když to celé zhodnotím: celkový čekací čas v čekárně 10 hodin (tchýni je 78 let),nějakých 400 Kč za parkování a hlavně 12 dní bolesti pro 78 letou paní, která hledala pomoc v Úrazové nemocnic(jiná volba nebyla…centralizace pohotovosti).Pan ředitel byl se měl občas jít sám přesvědčit jak to vypadá na běžném pracovišti a co vlastně řídí !!!

Nebudu tady rozebírat jaká je situace ve zdravotnictví, ale každý musí začít sám u sebe a systém má obrovské štěstí, že se lidé chovají jako ovce a v krizových situacích skloní hlavu.To já nikdy nedělám a věci vždy řeším do konce.Sám žiji se smrtelnou chorobou a dobře vím jak funguje zdravotnický systém a co od něj mohu čekat.Ale co taková 78 letá paní, která věří ve spravedlnost a dobrotu lidí.Já osobně věřím,že kdyby ji toho 31.5 dovezla sanitka tak by jí ještě ten den operovali,tedy pokud by narazila na Mudr.Sovu a né mladého doktora Cvacha a tento článek jsem nemusel psát a zbytečně zatěžovat systém.

 

 

 

 

Rubriky: ZDRAVOTNICTVÍ | komentářů 7

Stížnost na školu? Bez šance

Stížnost na školu? Bez šance

Máte výhrady proti škole, do které chodí vaše dítě? Nechte si je pro sebe. Česká školní inspekce už podněty od občanů nešetří. A ministerstvu školství je to jedno. Do takové situace se může dostat každý. Třeba tehdy, když si učitel na jeho dítě “zasedne” a dává mu horší známky, než by musel.
Co s tím? V současné době nic. Rodič, který se rozhodne za své dítě bojovat a na školu si stěžuje, to má předem prohrané. Pokud nenajde pochopení u ředitele školy. Kolečko, které stížnost oběhne, totiž začíná i končí na jeho stole.

Inspekce je jediným orgánem státní správy oprávněným kontrolovat způsob vzdělávání a výchovy ve školách. Šéfka inspektorů však před necelými dvěma lety vydala příkaz, že inspektoři už stížnosti od občanů vyřizovat nebudou.

Kontrolní úřad se tak proměnil v pouhého pošťáka: podněty od občanů předává zřizovatelům škol – obcím a krajům. Obce však školám do způsobu výuky mluvit nesmějí. Nezbývá jim tedy nic jiného než stížnosti na ředitele škol předávat k vyřízení právě jim.

Situaci, kdy podnět vyřizuje ten, na koho si občan stěžuje, kritizuje ve své zprávě zástupkyně ombudsmana Anna Šabatová. Stávající systém je podle ní nezákonný. Inspekce má měsíc na to, aby kanceláři ombudsmana vysvětlila, proč se své kontrolní povinnosti zbavila.

“My už stížnosti řešit nemůžeme. Naše zprávy jsou veřejným dokumentem. Kdybychom prověřovali konkrétní podněty od občanů, mohli bychom se dostat do rozporu se zákonem na ochranu osobních údajů,” vzkázala MF DNES prostřednictvím své mluvčí ústřední školní inspektorka Marie Kalábová.

Ministerstvo školství jí dává za pravdu. “To, aby stížnost řešil ten, na koho si člověk stěžuje, by se však stávat nemělo,” uznává náměstek ministryně školství Jaroslav Müllner.

Donedávna patřilo prověřování stížností od občanů k důležité náplni práce inspektorů. Ročně se na ně obracelo téměř šest set lidí. “V šetření stížností od lidí žádný zákon inspektorům nebránil a ani dnes nebrání,” vysvětluje bývalý šéf inspekce Miroslav Hanzelka.

Pro nynější praxi, k níž se Česká školní inspekce uchýlila, má jediné vysvětlení: “Byla to vždycky nejnáročnější část práce inspektorů. Možná je za tím snaha vyhnout se komplikacím a problémům,” míní.

Kalábovou čeká vysvětlování celé věci před poslanci sněmovního školského výboru. “Chci si ji pozvat. Je to naprosto šílené rozhodnutí. Co jiného už by měli inspektoři prověřovat než stížnosti od lidí,” zlobí se předseda sněmovního školského výboru Walter Bartoš.

Rubriky: ŠKOLSTVÍ | komentáře 2

Váha školní aktovky

Váha školní aktovky

Školní batoh i s pomůckami by podle doporučení odborníků ze Státního zdravotního ústavu neměl vážit více než deset až 15 procent váhy dítěte, prázdný pak do kilogramu. Aktovka by neměla být širší než ramena dítěte, horní část by s nimi měla být v linii a spodní by neměla sahat pod úroveň boků. Pokud je to možné, měly by si děti co nejvíc pomůcek nechávat ve škole.

Nošení přetížených školních tašek může podle ředitelky odboru hygieny dětí a mladistvých Hygienické stanice hlavního města Prahy Blanky Kučerové způsobovat bolesti zad a může být i jedním z důvodů vadného držení těla. „Rodiče by se měli zamyslet nejen nad brašnou, ale i jejím obsahem. I sebelepší brašna, pokud je přeplněná, může dítěti škodit,“ dodala.

Prázdná taška pro děti prvního stupně ZŠ nesmí podle platných norem vážit víc než 1,2 kilogramu, u dětí druhého stupně může být o 200 gramů těžší. Odborníci doporučují, aby plná nevážila víc než deset až 15 procent váhy dítěte. Například u nejmenších dětí mezi 18 až 22 kilogramy by plný batoh měl mít nejvýše 2,2 až 2,8 kilogramu.

„Pokud je dítě drobnější postavy nebo má vadné držení těla, případně je nuceno nosit každý den brašnu delší dobu, věnujte váze a obsahu brašny každodenní pozornost,“ uvádí zdravotnický ústav. Nejtěžší předměty by měly být v batohu co nejblíže zádům a obsah symetricky rozdělený na obě strany.

Aktovka by podle odborníků měla mít pevnější tvar i materiál a nepromokavé dno. Zadní stěnu doporučují vypolstrovanou a přizpůsobivou tvaru zad. Také popruhy jsou vhodnější vyztužené a alespoň čtyři centimetry široké a 70 centimetrů dlouhé. Zásadní je také jejich nastavení, především se nemají dotýkat krku dítěte. Příliš dlouhé popruhy s odstávající brašnou dítě kompenzuje předsunem hlavy nebo zvýšeným bederním prohnutím.

K bezpečnosti dítěte za dne přispívá výrazná barva batohu, za šera reflexní prvky. Měly by být alespoň 2,5 centimetru široké a našité nejen vzadu, ale i na bocích a popruzích.

Loňské šetření zahrnující více než 5000 dětí ukázalo, že 42 procent z nich má vadné držení těla. Zatímco mezi pětiletými nemá správné držení těla přibližně čtvrtina, u třináctiletých jde o více než polovinu dětí, později se opět podíl snižuje. „K prevenci poruch pohybového aparátu školáků by výrazně přispělo i každodenní jednoduché cvičení, které by kompenzovalo velkou zátěž dlouhodobého sezení v lavicích,“ uvedl dále ústav. Pravidelně sportující děti mají problémy méně často.

Rubriky: ŠKOLSTVÍ | komentářů 6

ČT1 26.5.2018 Události komentáře – spádovost nemocnic

ČT1 26.5.2018 Události komentáře – spádovost nemocnic

VIDEO – Spadovost

Česká televize se mnou točila rozhovor na téma spádovost Brněnských nemocnic.Jak už to bývá ne všechny věci o kterých jsem mluvil se tam objevili, ale to bylo jistě kvůli časovému omezení.Takže to byl stručný náhled problému.

To o čem jsem mluvil byla moje poslední zkušenost z roku 2017 ve FN Bohunice,konkrétně NUP(nizkopodlažní urgentní příjem).Celý tento příběh je rovněž popsán u mě na webu v sekci Zdravotnictví.

V roce 2013 mě slavná spádovost málem stála život, když mě místo do Brna odvezli na Internu v Ivančické nemocnici, kde mě po třech hodinách bez jakéhokoliv vyšetření (pouze tři hodiny s kyslíkovou hadičkou v nose) propustili na ulici a já si nakonec po týdnu blouznění sám zašel na plicní JIP do FN Brno Bohunice, kde mě okamžitě hospitalizovali.Celou tuto eskapádu rovněž popisuji na svém webu.

Jak jsem říkal slečně reportérce, jmenuji se Petr (slovo pocházejíci z Řečtiny “skálopevný”) a ti co mě znají ví o čem píšu.Pokud mohu tak se snažím odejít v klidu, ale pokud příjde bod zlomu tak se zastavím a věci řeším do konce bez ohledu na následky a okolnosti.Je docela smutné, že mě tato společnost nutí používat moje zásady čím dal tím víc a s lidmi, kteří mají běžný model chovaní ” Ovčana ” si vůbec nelámou hlavu.

Rubriky: ZDRAVOTNICTVÍ | Napsat komentář