Kostelecké uzeniny – Bábiš

Jak podle vás fungují dnešní Kostelecké uzeniny? 

Vedou to od desíti k pěti. Vždyť už se tam vyměnilo osm ředitelů! Dělají tam vězeňkyně a Rumuni. Žádní řezníci už tam nejsou, ti utekli. Prostě to neumí řídit. Tenkrát před deseti lety to dělalo čtyři miliardy tržeb. Bylo tam 130 aut s nápisy Kostelecké uzeniny. Naše obchodní doprava!

Jan Boček řídil Kostelecké uzeniny od roku 1990. Vybudoval z nich jeden z největších masokombinátů ve střední Evropě. V roce 2004 do firmy vstoupil Agrofert Andreje Babiše, který koupil 34 procent akcií. A firma se začala otřásat v základech. Babiš chtěl získat firmu celou, což se mu nakonec v roce 2005 povedlo. Nahrálo mu trestní stíhání dosavadních pěti manažerů, včetně Bočka, z tunelování firmy a nátlak bank, že nebudou-li mít Kostelecké uzeniny jednoho majitele, zastavují financování.

Přestože soudy vynesly opakované verdikty, že Boček a spol. nic trestného neudělali, všem původním manažerům čtyřleté stíhání totálně změnilo život. Boček se například začal stranit lidí, žije ve své chatě uprostřed lesů, manželka mu jednou týdně vozí z Jihlavy nákup.

„Mám lidí plné zuby,“ řekl reportérům Zvláštního vyšetřování, když udělal výjimku a o příběhu předání Kosteleckých uzenin do rukou Agrofertu s nimi promluvil.

Byl jste obviněný společně s dalšími čtyřmi manažery Kosteleckých uzenin, že jste z firmy vytunelovali 230 milionů korun. Bez toho by Andrej Babiš firmu neovládl, je to tak? 

Měl v ruce banku, ne? My jsme postavili novou masnou výrobu a měli jsme velké úvěry. A když padla IPB, tak to přesunuli do Konsolidační banky.

Za kolik to Babiš získal? To se ani neptejte!

Vaše stíhání skončilo po čtyřech letech soudním verdiktem, že jste nic neprovedli. Přesto mezitím Andrej Babiš, který měl původně 34 procent akcií, získal firmu celou… 

Protože banka nařídila, že to musí mít jednoho majitele a to je pan Babiš. To už jsme byli přesunutí do Citibank v Praze Dejvicích.

Do Citibank, která úvěruje Agrofert? 

Pochopitelně. Volal mi tam odsud osobně nějaký Nestrašil, že zastavují financování, pokud to nebude mít jednoho majitele. Do té doby jim to nevadilo. Tohle se stalo v době, kdy běžel ten náš soud. Všichni byli nervózní, i dodavatelé prasat. My jsme zabíjeli dva tisíce prasat denně, to nebyla sranda.

Andrej Babiš koupil těch svých původních 34 procent akcií za tři sta milionů, za kolik pak koupil ten zbytek? 

To se ani neptejte! Asi za 23 milionů. My jsme to museli prodat, jinak by firma neměla na výplaty.

Jak podle vás fungují dnešní Kostelecké uzeniny? 

Vedou to od desíti k pěti. Vždyť už se tam vyměnilo osm ředitelů! Dělají tam vězeňkyně a Rumuni. Žádní řezníci už tam nejsou, ti utekli. Prostě to neumí řídit. Tenkrát před deseti lety to dělalo čtyři miliardy tržeb. Bylo tam 130 aut s nápisy Kostelecké uzeniny. Naše obchodní doprava!

Podle vás tomuto byznysu Babiš nerozumí? 

Myslím, že tomu nerozuměl a nerozumí. Na co se ale uměl podívat, byl výsledek, rozvaha, účetní výkazy. To uměl číst, to musím uznat. Do toho měl všude přístup.

Díky tomu, že byl menšinovým akcionářem? 

Ano. A měl tam ekonomku… Pak byl asi rok nebo dva roky klid a pak to začalo natvrdo.

Řekl, že to chce celé? Ale vy jste to odmítali udělat. Tak co se dělo dál? 

Řešilo se to přes banku. Přišlo obvinění.

Začátkem roku 2004 jste byl společně s dalšími čtyřmi manažery Kosteleckých uzenin obviněn z tunelování firmy. Následně jste v březnu otevírali nový závod, na jehož výstavbu jste si vzali velké úvěry. Co se dělo dál? 

Všechno běželo, byl klid. Nebyli jsme na tom špatně. Investovali jsme stamiliony do nové masné výroby. To byla největší masná výroba v Evropě v té době. Tři sta tun uzenin denně!

Takže vy jste byli stíhaní a tou dobou Citibank začala tlačit na to, aby Kostelecké uzeniny měly jen jednoho vlastníka… 

Ano.

Ocitli jste se pod tlakem: Aby měla firma na výplaty pro zaměstnance, museli družstevníci prodat svůj podíl. 

Potom ano. Babiš řekl: Takhle to bude. A družstevníci řekli: Tak ano. Přistoupili na to. Jak jinak chcete vyřešit jednoho vlastníka? Družstvo to koupit nemohlo, to by ti lidé museli každý donést kolem sta tisíc. To nešlo.

A přemýšleli jste ještě o jiné variantě, jak Andreje Babiše vyšachovat ze hry? 

To nešlo. Když máte úvěry, tak co chcete dělat?

Myslíte, že ten tlak ze strany Citibank a případně policejního stíhání mohl být někým koordinovaný? 

Nevím, ale asi ano. Samo sebou. To by věděla Fortelná (státní zástupkyně, pozn. red.). Nebo Cattani (přezdívka policejního vyšetřovatele Jiřího Pospíšila, pozn. red.)

Máte tušení, kdo to byl? 

Nemám a nechci ho ani mít.

Co vám vlastně tehdy řekl Andrej Babiš na to, když vám Citibank dala jasnou podmínku, že musíte mít jednoho majitele… 

…jinak zastavují financování.

A co vám na to Babiš řekl? 

Nic. To byl možná jeho nápad.

Jeho nápad zastavit financování? 

Já si myslím.

To vám Babiš nepotvrdil? 

To mi nepotvrdil.

Příspěvek byl publikován v rubrice Mocní. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

4 reakce na Kostelecké uzeniny – Bábiš

 1. admin napsal:

  Ve středu 4. května 2016 si té věty pronesené v aule Univerzity Pardubice všiml jen málokdo. Padla v rámci dotazů po ministrově přednášce o veřejných financích. Jeden ze studentů se zeptal, zda předseda hnutí nelituje svého vstupu do politiky. Pro oligarchu vítaná nahrávka, aby pohovořil o utrpením svém i svého Agrofertu na příkladu jehel v Kosteleckých uzeninách a „pomluv“ na salám Vysočina. „Dopad na firmu je hrozný, lidi jsou zlí,“ říká a pak v jedné větě přidává historku, která za normálních okolností každým otřese: „Bohužel vyšel v Blesku článek v sobotu, že ta naše Vysočina je úplně hrozná a ten šéf výroby v pondělí spáchal sebevraždu,“ vypadne z něj (viz zvukový záznam). Ponurou souvztažnost dál nerozvíjí, jakoby jen prolnul svůj stesk nad úklady nepřátel dalším bonmotem.

 2. admin napsal:

  Nejlepší párky má Kaufland, uzeniny od Babiše propadly

  Za málo peněz hodně muziky? Toto tvrzení se pokusil ve velkém testu párků potvrdit časopis pro spotřebitele dTest. Sdružení zakoupilo patnáct různých masných výrobků, při jejichž výběru jej zajímaly jen nejnižší cena a absence separátu ve složení. V testu nejlépe obstály párky z Kauflandu, naprosto katastrofálně dopadly ty z Kosteleckých uzenin.

  “Bohužel i tentokrát jsme odhalili klamání zákazníků. Většina vzorků však přinesla dobré zprávy – i mezi levnějšími potravinami lze najít velmi slušné,” ohodnotil časopis výsledky
  testu. Párky z Kauflandu porotce zaujaly zejména v kategoriích obsah masa a senzorické hodnocení (chuť a vůně, vzhled a konzistence). Ve spojení s nízkou cenou se párky z Kauflandu staly absolutním vítězem testu a zároveň byly ohodnoceny jako “výhodný nákup” za nejlepší poměr kvality a ceny. Druhé místo obsadily Dulano Lahůdkové párky, třetí Řezníkův talíř Jemné párky z Penny Marketu.

  “Jsme rádi, že i nezávislé a respektované testy potvrdily výbornou kvalitu naší vlastní značky K-Classic. Našim zákazníkům budeme i nadále nabízet široký výběr zboží, u něhož je kvalita a čerstvost samozřejmostí,” komentuje pro TÝDEN.CZ výsledky testů Michael Šperl, tiskový mluvčí společnosti Kaufland.

  A kdo pohořel? Na opačném konci žebříčku nalezneme párky od Kosteleckých uzenin, které spadají do koncernu Agrofert. Podle Sdružení ochrany spotřebitelů výrobce klamal zákazníky, protože sliboval, že výrobek neobsahuje separát, ale opak byl pravdou.

  “Hledání strojně odděleného masa není snadný úkol. Chemicky se tváří jako běžné maso, prozradit jej však mohou zbytky kostí, které se do něj při výrobě dostávají. Jejich přítomnost naznačuje jednak množství vápníku, po obarvení se na řezu párku také dají spočítat kostní úlomky,” uvedl dTest.

  V testu se tato usvědčující kombinace objevila ve dvou případech – u frankfurtských párků od Kosteleckých uzenin a vepřových párků značky Schneider z Masokombinátu Plzeň. Za to si uzeniny vynesly nedostatečné celkové hodnocení.

 3. admin napsal:

  Kolik dobrých uzenářů tu v současnosti je?
  Moc ne, odhaduju to tak na deset patnáct procent. A bohužel se to nelepší. Dneska je tu jeden velký výrobce s deseti obřími masokombináty, který ovládá všechno a vyrábí to nejhorší, co si umíte představit. Masokombinát Studená nebo Kostelecké uzeniny nebyly vždycky tak špatné, Studená se například v 90. letech řadila k tomu vůbec nejlepšímu, co tu bylo. Tehdy bych si od nich nechal dodávat i 40 druhů výrobků, dneska se od nich ale nedá vzít vůbec nic.

 4. admin napsal:

  Babiš sám sobě vítězem v testu drůbežích párků MF Dnes
  Babišovy Kostelecké uzeniny se radují, neboť Babišova Mladá fronta DNES ocenila kvalitu jejich produkce.

  Spotřebitelská příloha Test Babišovy MF DNES přinesla v posledním úterním vydání výsledky hodnocení kvality a chuti drůbežích párků prodávaných v českých obchodech. Na celé čáře v něm – jak jinak – zvítězily výrobky firem potravinářského impéria vlastníka listu Andreje Babiše. Ty obsadily první i druhou příčku a umístily se na šesti místech z celkových dvanácti.

  Babišův hlavní konkurent, firma Drůbežářský závod Klatovy, který je dvojkou na tuzemském trhu, zaostal se třemi hodnocenými výrobky na 4., 7. a 8. příčce. Ostatní tři rivalové jsou zastoupeni vždy jen jediným výrobkem a dva z nich v testu skončili na úplném konci tabulky.

  Absolutním vítězem testu jsou párky Bilbo uzeniny Kuřecí párky pro děti z Babišových Kosteleckých uzenin. Druhé místo obsadily Originál české párky, které vyrábí další Babišova firma Vodňanská drůbež. Teprve na třetím místě skončil konkurenční výrobek Baroni Pochoutkové párky od polského výrobce Rolpek a čtvrtou příčku obsadily Kuřecí dětské párky bez E od Babišova největšího tuzemského rivala, Drůbežářského závodu Klatovy. Pátá a šestá příčka pak patří opět Babišovým párkům z Vodňanské drůbeže.
  V druhé polovině tabulky jsou v chronologickém pořadí další dva výrobky konkurenčního Drůbežářského závodu Klatovy, následují dva druhy drůbežích párků z Babišových Kosteleckých uzenin, předposlední příčku obsadil výrobek Masokombinátu Plzeň a úplně na konci (tedy jako údajně nejhorší) se umístily Krůtí libové párečky relativně malého soukromého výrobce V PRON Frýdek-Místek.

  Pozoruhodná je na testu jeho metodika a složení poroty. Dva Babišovy masokombináty, které dodávají na trh kuřecí párky, jsou pro potřeby testu považovány za konkurenty, a jsou proto zastoupeny každý třemi výrobky. Tedy dohromady šesti, což je polovina všech testovaných párků, přičemž ostatní výrobci tuto výhodu samozřejmě nemají. Zajímavé je také, že hlavním kritériem testu je (ze 40 %) smyslové hodnocení porotou, zatímco jen z 20 % hraje roli složení surovin a z 15 % kvalita masa (následují obsah soli a tuku – 15 %, obsah fosfátů a glutamátů – 10 % a mikrobiologie – 5 %). Dominuje tedy subjektivní hodnocení.

  V desetičlenné porotě jsou přitom dva zástupci obou již zmíněných „konkurenčních“ firem vlastněných Babišovým Agrofertem a jeden zástupce Drůbežářského závodu Klatovy. Ostatní výrobci zastoupeni nejsou. Zbytek poroty tvoří tři „nezávislí“ odborníci z různých státních institucí, dva z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze a předseda Českého svazu zpracovatelů masa.

  O objektivnosti testu si udělejte obrázek sami. Nezbývá než popřát dobrou chuť při požívání a četbě sjednocené potravinářsko-mediální produkce.

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.